تبلیغات
عكس ماكو(حمید قاسمی ) - جذابیت های فتوشاپ CS۶ برای عکاسان
 
عكس ماكو(حمید قاسمی )
ماكو
صفحه نخست           تماس با مدیر         پست الکترونیک               RSS                    ATOM
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حمید قاسمی
مطالب اخیر
نویسندگان

جذابیت های فتو شاپ cs6 برای عكاسان

در گذشته نه چندان دور که برای عکاسی معمولا از دوربین های آنالوگ استفاده می شد، بعد از ظهور نگاتیو عکس ها می توانستیم با مشاهده نگاتیوها و انتخاب شماره آنها نسبت به سفارش چاپ اقدام کنیم. اما با معرفی دوربین های دیجیتال و جایگزینی آنها با دوربین های آنالوگ و حذف نگاتیو، وجود رایانه برای مرور تصاویر و انتخاب تصویر مورد نظر امری اجباری شد.

برخی عکاسان با چیدن اندازه کوچک شده تصاویر کنار هم و چاپ آنها، کار را برای مشتری خود راحت تر کرده و امکان انتخاب را فراهم می آورند که البته تغییر سایز تصاویر و چیدن آنها کنار هم و نامگذاری هریک از آنها کار بسیار دشوار و وقت گیری خواهد بود.

در نسخه جدید نرم افزار فتوشاپ فرمانی با عنوان Contact Sheet معرفی شده که به کمک آن و براحتی در عرض چند دقیقه عکاس می تواند نسبت به ایجاد تصاویر کوچک فایل های تصویری و کنار هم چیدن و نامگذاری آنها اقدام و سپس آن را چاپ کند.

برای دسترسی به این فرمان از مسیر File\Automate گزینه Contact Sheet دو را انتخاب می کنیم تا پنجره مربوط به آن ظاهر شود.

در این پنجره در قسمت Source Image به سه روش می توانیم نسبت به انتخاب تصاویر اقدام کنیم.

در روش اول از قسمت Use گزینه Files را انتخاب می کنیم سپس با کلیک روی دکمه Browse تصاویر مورد نظر خود برای ایجاد نمونه چاپی را انتخاب کرده و به فهرست مقابل آن اضافه می کنیم.

در این حالت با انتخاب تصویر مورد نظر و کلیک روی دکمه Removeمی توانیم نسبت به حذف آن از فهرست انتخابی اقدام کنیم.

اگر گزینه Add Open Files را انتخاب کنیم فایل هایی را که در محیط فتوشاپ باز کرده ایم برای ایجاد نمونه چاپی انتخاب می شوند.  در صورتی که تعداد فایل ها زیاد باشد و در پوشه هایی آنها را قرار داده باشیم، می توانیم با انتخاب حالت Folder در قسمت Use و کلیک روی دکمه Choose پوشه مورد نظر را برای ایجاد نمونه چاپی انتخاب کنیم.

در این حــــــالت با انــــتخاب گزینه Include Subfolders درصورتی که داخل پوشه مورد نظر پوشه های دیگری نیز وجود داشته باشد، آنها را نیز در تولید نمونه چاپی شرکت می دهیم.

با انتخاب Group Images By Folder تصاویر هر پوشه به طور مجزا گروه بندی شده و در تولید نمونه چاپی استفاده می شوند.

در سومین حالت نیز با انتخاب گزینه Add Open Document می توانیم فایل های باز شده در محیط فتوشاپ را به مجموعه اضافه کنیم.

پس از انتخاب تصاویر از قسمت Document می توانیم نسبت به انجام تنظیمات مربوط به نحوه قرارگیری و چیدمان تصاویر کنار هم اقدام کنیم.  به این منظور از قسمت Units واحد اندازه گذاری را انتخاب کرده سپس از قسمت Width و Height طول و عرض کاغذ چاپی خود را تنظیم می کنیم.

در ادامه با گزینه Resolution مقدار رزولوشن مورد نظر را برای ایجاد نمونه چاپی انتخاب می کنیم.

در این قسمت در صورتی که بخواهیم از کنتاکت شیت خود چاپ بگیریم مقدار ۳۰۰ و در صورتی که بخواهیم آن را در مانیتور یا تلویزیون ببینیم باید مقدار ۷۲ را انتخاب کنیم.

البته دقت کنید که اعداد ذکر شده در واحد Pixels/Inchاست. در ادامه از قسمت Mode مد رنگی و از قسمتBite Depth عمق رنگی و از قسمتColor Profile پروفایل رنگی فایل خروجی را انتخاب می کنیم که بهتر است این گزینه ها بدون تغییر باقی بماند.

با فعال کردن گزینه Flatten All Layers پس از تولید فایل خروجی لایه های تولید شده در هم ادغام شده و فقط یک لایه دیده می شود.  اگر بخواهیم بعد از تولید فایل خروجی آن را ویرایش کنیم، بهتر است این گزینه فعال نباشد تا لایه بندی از بین نرود.

در قسمت Thumbnails تنظیمات مربوط به سطرها و ستون های تصویرک ها انجام می شود. از قسمت Place و با انتخاب Across First ترتیب قرارگیری تصاویر به صورت سطری و با انتخاب Down First به شکل ستونی خواهد بود.

از قسمت Columns تعداد ستون ها و از قسمت Rows تعداد سطرهای تصویرک ها تعیین می شود.  اگر گزینه Use Auto Spacing فعال باشد فواصل بین سطرها و ستون ها به طور خودکار و در غیر این صورت باید به طور دستی از قسمت Vertical و Horizontal تنظیم شوند.  با فعال کردن گزینه Rotate for best fit تصویر برای بهترین جانمایی در صورت نیاز، دوران داده می شود.

در نهایت با قسمت Use File Name As Caption نام هر فایل به عنوان توضیح زیرتصویر ثبت شده و تنظیمات مربوط به اندازه و نوع فونت از این قسمت انجام می شود.

به کمک دکمه هایSave وLoad می توانیم تنظیمات جدید را برای اعمال روی سایر تصاویر خود ذخیره و در مواقع مورد نیاز فراخوانی کنیم.

پس از انجام تنظیمات با فشار دکمه OK به صورت خودکار تصاویر با تنظیمات جدید کنار هم چیده می شود که با توجه به تعداد تصاویر انتخاب شده و قدرت رایانه مورد استفاده ممکن است چند دقیقه ای به طول انجامد.  پس از تولید فایل می توانیم در صورت نیاز نسبت به ذخیره یا ارسال آن برای چاپ اقدام کنیم.

منبع: جام جم آنلاین

نوع مطلب : آموزش عكاسی، 
برچسب ها : فتو شاپ،

پنجشنبه 19 مرداد 1391 :: نویسنده : حمید قاسمی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
   

تبادل لینک

خرید بک لینک
آپلود عكس